Thinking Overview

Think of a number between 1 and 10. Add 8 to it. Multiply the result by 2. Subtract 2. Divide by 2. Subtract the number that you first thought of. Is the answer 7? Try starting with a different number. Is the answer still 7? Why does this happen?

Solving Equations with Variable on One Side

Geraldine spent $5.60 on a cheeseburger and an order of french fries. The cheeseburger cost $1.90 more than the french fries. What is the cost of each item?

WordPress Themes